بازنشر, , گوگل پلاس, پینترست,

پرینت

ارسال شده در:

شبکه‌های اجتماعی تخریب کننده یا سازنده

بیایید از شبکه‌های ارتباطی درست استفاده کنیم

در پست پیشین در مورد فرهنگ استفاده از شبکه های اجتماعی و اینکه باید سعی کنیم از آنها در جهت درست استفاده کنیم، مثال‌هایی زدم. حال در این نوشته سعی دارم ادامه آن مطلب را پیش بگیرم و موارد و مثال‌هایی دیگر در رابطه با استفاده درست از این رسانه‌ها را ذکر کنم.

ذهن اکثریت مردم چیزی است که یک جامعه را می‌سازد، حال اینکه نظر این اکثریت درست است یا غلط مهم نیست، مثال این قضیه در خیلی از موارد در طول تاریخ به چشم می‌خورد.

بزرگترین مثالی که همه کاملا به آن آگاهی دارید در این مورد میتوان زد، حکومت امام علی(ع) است. امام علی ۲۵ سال برای همین تفکر عام مردم که توسط عده ای ساخته شده که علی جوان است و … خانه نشین شد. و حتی پس از آن نیز به دست همین تفکر که علی را رافضی دانستند به شهادت رسید. و حتی بعدتر با تفکر ساخته معاویه بر سر منابر شام بر علی دشنام می‌دادند به طوری که خواندن نماز پسرش حسین در کربلا مایه تعجب اهل شام بود. برای پیروزی هیچگاه شمشیر و زور حرف اول را نمیزده است؛ حتی در زمانی که وسایل ارتباطی با این سرعت گسترش وسیع در تمام دنیا نبوده است.

حال دنیایی را تصور کنید که ما در آن زندگی می‌کنیم. وقتی اینترنت گوشی خود را روشن می‌کنی صدای پیام‌های پی در پی به گوشتان می‌رسد. کمتر کسی است که یکی از سیاسیون کشور را با طول عمر زیادش نشناسد، حال اگر خدایی نکرده زمانی وی فوت کند و بگویند ۹۰ سال سن اوست همه تعجب می‌کنند که سنی نداشت بنده خدا ما این همه به جوک‌هایش خندیدیم. پیرمرد روستای پدری ما ۱۲۰ سال عمر کرد آخرش هم به مرگ طبیعی نمرد. یا خیلی از پیام ها که به نام کورش کبیر گذاشته می‌شود؛ که اگر کوروش زنده بود از چاپش میلیاردر می‌شد.

یا پیام هایی که در باب روابط آزاد برای خنده و شوخی گذاشته می‌شود که چه بسا پس از مدتی خواندن برای من و تو هم موردی عادی و پیش پا افتاده شود و انجامش مایه لذت و خنده مان گردد.

بگذارید یه مثال ساده بزنم، چندین سال است ماه عسل قبل از افطار در ماه رمضان پخش می‌شود و یکی از محبوب‌ترین برنامه های صدا و سیما بود. اما امسال با حضور خندوانه تمام مواردی که برای ما جذابیت داشت تبدیل شد یه کلماتی مانند: احسان علیخانی فقط مردم را می‌گریاند، مردم احتیاج به شادی دارند، یعنی چه همه‌اش غم، همه‌اش از بدبختی مردم میگوید!

و در مقابل: رامبد جوان برعکس احسان است همه اش شور، آدم حال می‌کند برنامه هایش را ببیند و … حتی راه رفتن احسان در ابرها هم مایه تمسخر شد.

شبیه این کلمات در گروه های اجتماعی همراه با عکس و تصویر در مدت کوتاهی پخش شد و تقریبا تبدیل به عقیده افراد دارای گروه اجتماعی شد و دیدیم که انتقادات بسیاری در مورد برنامه ماه عسل مطرح شد.

من در مورد مسایل سیاسی چیزی نمی‌گویم چون خود واضح و مبرهن است. در کل اگر می‌خواهید در کاری موفق شوید کافیست افکار عمومی را برای خودتان کنید. چه قصد فروش و بازاریابی دارید، چه قصد حکومت و ریاست؟!

و اگر از کسی بدتان میاد یا رقیبتان را می‌خواهید شکست دهید خیلی ساده تخریبش کنید چه بسا از هر زهری برای او کشنده تر است البته این کاری است بس ناجوان‌مردانه، و انسان های پست و حقیر برای پیشرفت تن به این کار می‌دهند که البته در حال حاضر با دنیای اطلاعات و ارتباط و وجود این دهکده مجازی کاری است که رواج یافته و خیلی از اوقات من و شما هم با فوروارد کردن‌های بدون اطمینان به این افراد کمک می‌کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *